Kouzlo keramické venkovní 2cm dlažby

Jak správně vybrat dlažbu do exteriéru

Hledáte vhodnou dlažbu na terasu či k bazénu? Ztrácíte se v množství různých materiálů a nevíte si rady? Možná je novinka posledních let v podobě 2cm dlažby to pravé pro Vás...

Dlažba o tloušťce 2cm je vhodná na terasy, balkóny, k bazénům, na chodníky i do zahrady. Protože tato keramická dlažba je masivní, mrazuvzdorná (tudíž určená především do exteriéru) a protiskluzová, jde o ideální řešení nejen z pohledu vynikajících technických vlastností, ale také z hlediska systému pokládky.

Výběr dlažby do exteriéru krok za krokem:

Při výběru dlažby do exteriéru jsou důležité tyto vlastnosti:

1. krok - Protiskluz

K hodnocení protiskluzových vlastností dlaždic bohužel neexistuje jednotná metodika. Nejčastěji se používá hodnocení DIN 51130, tj. škála R9-R13, přičemž nejnižší hodnotu má R9 a nejvyšší R13. Níže je uvedena tabulka doporučených stupňů protiskluzu pro různá použití.

Označení Úhel skuzu Doporučené použití
R9 5-10° vnitřní a odpočinkové plochy, kantýny, kanceláře, chodby úřadů, škol, administrativních budov, nemocnic…
R10 10-19° sklady, malé kuchyně, sanitární prostory…
R11 19-27° kuchyně škol, mycí linky, prádelny, vchody a venkovní schody, bazény, terasy…
R12 27-35° velkokuchyně, pracovní jámy, mlékárny…
R13 přes 35° rafinerie tuků, koželužny, jatka…

 

2. krok - Mrazuvzdornost

Dlaždice odpovídající příslušným normám ohledně odolnosti vůči působení mrazu. Mrazuvzdorné jsou ve většině případů dlaždice na slinutém střepu, ať glazované nebo probarvené. Slinutý probarvený střep znamená, že tělo dlaždice je laděné do stejného odstínu jako její povrch a jakékoli drobné poškození mnohem méně ruší celkový vzhled dlažby. Taková dlažba je tedy vhodná především do zátěžových prostor.

3. krok - Otěruvzdornost 

Otěruvzdornost vyjadřuje u glazovaných dlaždic odolnost proti mechanickému poškození povrchu glazury otěrem – obroušením v závislosti na hustotě provozu chodců, druhu a stupni znečištění podlahy. Podle této odolnosti se rozdělují dlaždice do pěti kategorií, které určují vhodnost použití z hlediska parametrů technických. Skupiny otěruvzdornosti se značí mezinárodní zkratkou PEI. Nejvyšší je PEI 5, může se používat i do veřejných prostor, PEI 4 se dá použít kamkoli do soukromých prostor kromě garáží, PEI 3 doporučujeme již jen na WC a do koupelen, kde jsou nároky nejnižší. Neglazované dlaždice se hodnotí odolností proti hloubkovému opotřebení dle normy EN ISO 10545-6.

4. krok - Tvrdost

Tvrdost dlažeb se vyjadřuje běžnou stupnicí tvrdosti (MOSH) od 1 do 10 (nejtvrdší). Kvalitní dlažby mají tvrdost mezi 6 a 9. Tato hodnota se udává u slinutých dlažeb a bývá často zaměňována se stupněm otěru.

Jak pokládat 2cm dlažbu? 

Možností je několik - je možné ji pokládat do štěrkového lože, na terče, do trávy nebo lepit.

Pokládka na terče  má řadu výhod - například snadná výměna poškozené dlaždice nebo možnost dodatečného uložení vedení elektřiny či vody pod dlažbu.
Pokládka do štěrkového lože  je jednoduchá a rychlá a zvládne ji každý. Vrstva štěrku navíc vytvoří přirozenou drenáž, kterou se voda vsakuje do země. Do štěrku je možné pokládat i na nerovném terénu.
Pokládka do trávy  je vhodná na zahrady či kolem terasy. Je jednoduchá a můžete pomoci ní třeba vytvořit nenápadný chodníček.
Lepení  je tradiční metoda pokládky dlažby.

Dlažba v exteriéru by měla ladit nejen s Vaší zahradou, ale i s Vaším interiérem. Přechod z interiéru do exteriéru by měl být plynulý a nenápadný. Inspirujte se 2cm dlaždicemi s dekorem dřeva, kovu, betonu nebo kamene.

Venkovní keramická 2cm dlažba, to je jistota bezpečného pohybu, spojená s kouzlem dokonalého designu...