Tipy na pokládku dlažby s dekorem dřeva

Jak správně položit dlažbu s imitací dřeva?

Dlažba v imitaci dřeva je nejen krásná, ale i praktická. Při jejím pokládání však musíme mít na paměti několik zásad, které je důležité dodržovat, aby výsledek byl perfektní a vydržel dlouhá léta.

Dlažba imitující dřevo je stále více autentičtější a věrohodnější – dokonalá struktura dřeva, přírodní barvy, žilkování, letorosty. Výrobci však jdou ještě dál. Dlažby v imitaci dřeva vyrábí v dlouhých velkoformátových obdélníkových tvarech, které skutečně vypadají jako dřevěná prkna nebo fošny. Zvětšují se i tyto formáty obdélníků. Od začátků, kdy stačilo 15/60 cm, se dnes dostáváme až k formátu 22,5/180 cm.

Při takové délce je ovšem třeba při pokládce dodržovat dvě základní pravidla:

1. pravidlo: tyto dlouhé velkoformátové dlaždice nikdy nepokládáme s odsazením o 1/2. Proč? Vzhledem k značné délce jedné strany dlaždice dochází k mírnému prohnutí dlažby, které je ovšem zcela v souladu s evropskými normami a vzniká u každého takto velkého formátu u všech výrobců. Toto mírné prohnutí se nejvíce projeví právě při pokládce půl na půl. Vzájemné přesazení prken tedy nikdy nesmí být kladeno na polovinu (jako cihly), ale nejlépe na 1/3 nebo ještě méně.  Pak bude efekt dokonalý v každém směru.

2. pravidlo: podklad musí být rovný – podklad si vždy (platí to především pro všechny velkoformátové obklady a dlažby) musíte dobře srovnat a vyrovnat. Je to především kvůli usnadnění práce. Na dobře připravený podklad se jakákoli dlažba nejen ta v imitaci dřeva lépe lepí.
 

Druhy pokládek dlažby v imitaci dřeva


Druhů pokládek dlažby v dekoru dřeva je skutečně bezpočet. Co zákazník, to možnost pokládky. Pojďme se alespoň o některých základních zmínit:
 

 • Na vazbu – oblíbená klasika, která nejvíce připomíná přirozenou pokládku. Dlažbu kladete zcela nepravidelně a nahodile, čímž docílíte autentického vzhledu dřevěné podlahy.
 • Střídání formátů – ještě více přírodní vzhled. Lze si vybrat takové dlažby v imitaci dřeva, u kterých lze kombinovat různé šířky a délky dlažby. Úzké vedle širokých a krátké vedle dlouhých. Nevšední dílo je na světě. Posuďte sami.
 • Střídání barev – působivá kombinace, vynikne především ve velkém prostoru – skutečně originální podlaha.
 • Střídání povrchů – i dlažby imitující dřevo se vyrábí v lesklém provedení. Podívejte, jak pozoruhodné realizace můžou vzniknout.
 • Parketový vzor – výrobci vyrábí již přímo tvar parkety – dlažby imitující dřevo seříznuté pod určitým úhlem tak, aby přesně vytvořili parketový vzor.
 • Vzory a dekory – i do dlažeb v imitaci dřeva pronikají zajímavé prvky a dekorace – různé rustikální i moderní vzory, které odstínově ladí se základní dlažbou v dekoru dřeva.
 • Čtverce – jde o obměnu parketového vzoru. Velmi zajímavá pokládka, která předpokládá zručnost a přesnost řemeslníka.
 • Jako obklad – originalitě se meze nekladou, dlažbu imitující dřevo použijte i na stěnu. Využijte snadné údržby keramických dlaždic. 
   

Přijďte na naši prodejnu Obklady Vilímek v České ulici 15 v Českých Budějovicích, kde uvidíte téměř vše naživo. Budete si muset sáhnout, abyste poznali, že se nejedná o skutečné dřevo, ale o dlažbu v imitaci dřeva.

Výhody keramiky proti pravému dřevu:

 • Drží tvar a barvu – keramická dlažba se nerozesychá a nevpíjí se do ní žádné tekutiny – nemusíte mít strach z nečistitelných skvrn. Její barva i tvar vydrží dlouhá desetiletí.
 • Vede teplodlažba je proto vhodná pro podlahové topení.
 • Snadno se udržuje – bez použití chemických či abrazivních čisticích prostředků dosáhnete perfektní čistoty.
 • Je univerzální – hodí se do koupelny, obývacího pokoje, kuchyně či na terasu a můžete ji kombinovat s obklady jakýchkoliv barev a designů. Skvěle vypadá například kombinace dlažby s imitací dřeva s retro obklady s květinovými vzory.
 • Vyrábí se v různých designech - dub, buk, smrk, borovice, bříza, teak....téměř jakékoliv dřevo, na které si vzpomenete, a na první pohled ji nerozeznáte od skutečného dřeva. 

Díky skvělým vlastnostem keramické dlažby s imitací dřeva volí tento materiál čím dál více zákazníků.