Jak položit 2cm dlažbu

Návod na položení 2cm dlažby krok za krokem

Nejprve je potřeba zvážit následující body:

1. krok: Chci dlažbu položit na pevno (lepení) nebo chci mít možnost dlažbu rozebrat (pokládka na terče nebo do štěrkového lože)?

2. krok: Bude dlažba zatížená pojezdem aut (pokládka do štěrkového lože nebo do trávy)?

3. krok: Budu dlažbu pokládat na rovnou betonovou plochu (lepení nebo pokládka na terče) nebo na nezpevněnou plochu (pokládka do štěrkového lože nebo do trávy)?

Nejsnadnější způsob pokládky 2cm dlažby je do štěrkového lože.
Postavit hezkou terasu s dlouhou životností je možná jednodušší, než si myslíte. Když použijete venkovní dlažbu o tloušťce 2 cm, odpadne vám řada stavebních prací.

Dlaždice lze využít na pojízdné plochy (garáže a příjezdové cesty) a veřejná prostranství. Tloušťka dlaždice (2 nebo 3 cm) umožňuje uložení dlaždice přímo na terén (trávník, štěrk, plastové terče). Při pokládce není potřeba žádných lepidel a spárovacích hmot. Inspiraci na dlažby tl. 20mm najdete v naší galerii Obklady Vilímek.

Proč si pokládku 2cm dlažby na terasu oblíbila řada řemeslníků? Především proto, že u ní do budoucna nehrozí poškození mrazem jako u nedostatečně precizně nalepené 1cm venkovní dlažby

 

Způsoby pokládky 2cm dlažby:

Pokládka 2cm dlažby na terče na pevný podklad

...nejčastější způsob pokládky 2cm dlažby

Venkovní dlažba na terče se pokládá na pevný podklad, například betonový opatřený hydroizolací anebo na zhutněný štěrkový podklad. Štěrkový podklad přináší o něco širší možnosti pokládky. Dlažbu je do něj možné položit přímo - bez použití terčů anebo pomocí terčů udělat kombinovanou pokládku. 

Betonový podklad – Před pokládkou venkovní 2cm dlažby na betonový podklad opatřen hydroizolační folií je potřeba tento podklad důkladně očistit, aby při pokládce dlažby nedošlo k poškození hydroizolace. Tím, že je dlažba položena venku na terčích, se mezi podkladem a dlažbou může někdy vlivem povětrnostních podmínek uchytit nějaké semínko či nečistoty. Dlaždice je ale možné kdykoliv nadzvednout a uklidit pod nimi. Možnost nadzvednutí venkovních dlaždic oceníte i v případech, kdy budete chtít pod dlažbou opravit hydroizolaci či elektroinstalaci.

Na připravený podklad je již možné rozmísťovat na terase terče a začít na ně pokládat venkovní 2cm dlažbu. Dlažbu o tloušťce 20 mm je možné položit i na spádovaný podklad, v tom případě bude také dlažba ve spádu. Anebo můžete použít výškově nastavitelné terče, jejichž výšku nastavíte pomocí regulačního klíče a vaše venkovní terasa bude dokonale vodorovná. Ve spádu dlažbu nejjednodušeji položíte pomocí terčů se samonivelační hlavou, která automaticky vyrovná sklon až do 5%.

Na terče je možné položit venkovní keramickou dlažbu v jakémkoliv formátu – čtvercovém, obdélníkovém, či ve tvaru dřevěných prken.

Možnosti ukončení venkovní dlažby o tloušťce 2 cm na terasu se liší případ od případu, nejvhodnější řešení doporučí přímo na místě stavby řemeslník. Dlažbu je možné ohraničit třeba obrubníkem, soklem, hranicí domu a podobně. Dlažba na terče musí být alespoň ze tří stran zpevněná a pohledovou stranu terasy je možné uchytit pomocí speciálních ukončovacích a dorazových klipů.

 

Pokládka 2cm dlažby do štěrkového lože

...šetří nejen Váš čas, ale i náklady

V první řadě je potřeba si přichystat dostatečné množství hrubšího štěrku (8–16 mm), jemnějšího štěrku (4–8 mm) a kačírku. V prostoru, kam chceme dlaždice na štěrk uložit, odstraníme zeminu do hloubky zhruba 20 cm, na dno umístíme geotextilii a nasypeme asi 15 cm hrubého štěrku. Vrstvu zhutníme například vibrační deskou.

Následně nasypeme jemnější štěrk ve vrstvě asi 4 cm. Vrstvu rozhrneme stahovací latí a zkontrolujeme její rovinnost. Na připravené štěrkové lože lze začít ukládat dlaždice. U každé dlaždice pravidelně kontrolujeme její rovinnost. Usazujeme a urovnáváme ji gumovou paličkou. Propadlá místa lze podsypat jemným štěrkem.

Do rohů mezi dlaždice vkládáme vymezovací křížky tloušťky minimálně 3 mm – tím se zajistí plynulý odvod vody. Postupujeme, dokud neuložíme dlažbu v celé plánované ploše. Kačírek použijeme k ozdobení okrajů kolem dlažby.

2cm venkovní dlažba určená na terasu, balkon či prostranství kolem bazénu má spoustu krásných designů, které jsou téměř k nerozeznání od přírodních materiálů – k výběru je vzhled dřeva, kamene, betonu, či dokonce belgického koberce a mnoho dalších vzhledů.