Technické informace

Pečlivě změřte plochu pro obkládání obkladů či dlažeb a nakupujte vždy o 10 až 15 % materiálů více, než Vám vychází podle teoretických výpočtů. Zbylé obklady uschovejte pro pozdější použití. Je možné, že po delší době neseženete stejnou výrobní šarží nebo i druh obkladu či dlažby a při opravách v domě se tak vyhnete nepříjemným komplikacím

Při výběru zvažte provoz, pro který budete materiál nakupovat, a zvolte vhodný stupeň odolnosti dlaždic. Větší odolnost, než je doporučena, samozřejmě není na závadu.

Odstíny a kalibrace - všechny dlaždice jsou vyráběny z přírodních surovin s jistou proměnlivostí vlastností a při jejich výrobě je nevyhnutelná jistá proměnlivost rozměrů a odstínů. Jedná se o přirozenou vlastnost materiálu, kterou není možné ovlivnit. Nikdy tedy není možné zaručit naprostou shodu dodaného zboží s vystaveným vzorkem. Při výrobě dojde ke smrštění přibližně o 7 procent, u další dlaždice však může dojít k jinému „smrštění“. Proto jsou dlaždice po výpalu změřeny kalibračními přístroji, které je roztřídí a přidělí jim kalibrační číslo. Nejde tedy o skutečný rozměr dlaždice, ale o rozměr nominální. Stejně tak se to děje i s jednotlivými odstíny, kdy výrobní šarže má uvedeno i číslo odstínu.

Při kombinacích obkladů, dekorů i listel je doporučeno provést před položením navržené kombinace „na sucho“. Různé kalibrační rozměry přitom nejsou na závadu. Povinnost rozvrhnout si obklady před položením, jsou uloženy přímo normou ČSN 733450 v kap. III. Odst. 46.

Normy a tolerance - pro Českou republiku jsou závazné normy EN a DIN. Nejčastěji se setkáme s normami pro stanovení geometrických vlastností a jakosti povrchu. Tyto stanovují jednotlivé části normy ČSN EN 10545 (nahrazuje normy EN98 a další). Bližší informace o platných normách naleznete ve Všeobecných obchodních podmínkách.
Zjednodušený přehled povolených tolerancí:
Povolený průhyb je ± 0,5%.
Délková tolerance je ± 0,6% z celkové délky výrobku.
V rovnoběžnosti je povolená odchylka ± 0,6%.
V tloušťce je povolená odchylka ± 5%

 

Co se týče speciálních kusů, jako jsou schodovky, listely, dekory atp. tak zde není stanovena žádná norma.

 

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení