MIRAGE - leader ve světě neglazovaných slinutých dlaždic

Italská keramička MIRAGE patří již téměř půl století mezi špičku a průkopníka v designu a technologii výroby slinutých neglazovaných dlaždic.

Slinuté neglazované dlaždice

Slinuté neglazované dlaždice jsou nejodolnějším materiálem, který se dříve používal pro projekty, kde odolnost materiálu byla prvořadým požadavkem - například letištní haly, nákupní centra, nádraží, veřejné prostory... Desítky let intenzivního vývoje, kombinujícího použití nových surovin, strojních a digitálních technologií umožnilo obrovský rozvoj těchto materiálů, nejen pro tradiční použití ve veřejných prostorech, ale i pro privátní projekty. To vše díky novým možnostem návrhu designu a způsobu zpracování.

K největším novinkám posledních let patří slinuté dlaždice ve velkoformátovém provedení s rozměry až 460x180 cm, použitelné jak na podlahy, tak na stěny v interiéru i exteriéru, kde zejména zavěšené provětrávané fasády patří k velmi oblíbeným řešením špičkových světových architektů.

 

2cm dlažba

Druhou, možná ještě významnější novinkou ve světě slinutých dlaždic, je výroba materiálů o zvětšené tloušťce, která umožňuje revoluční způsob pokládky. Tyto dlaždice lze používat jako klasické dlaždice se zvýšenou pevností, přičemž se běžně pokládají jedním z těchto způsobů:

  1. pokládka do štěrkového lože  - tento způsob pokládky umožňuje zatížení pojezdem osobních automobilů, a lze ho tedy využít například na parkovací stání či příjezdové cesty.
  2. pokládka na terče - tento způsob pokládky je oblíbený zejména na terasách a balkónech, kdy podklad tvoří PVC fólie. Obrovskou výhodou oproti standardnímu postupu lepení dlaždic na beton je snadná rozebíratelnost a dohledání případných poruch hydroizolace bez nutnosti bouracích prací. 

V obou těchto revolučních novinkách hrála keramička MIRAGE roli leadera ve vývoji technologií. Důvodem obliby slinutých neglazovaných materiálů je možnost výroby designově dokonalých výrobků s nesrovnatelně lepšími mechanickými a chemickými vlastnostmi, než jsou přírodní materiály (mramor, dřevo...). Chemická stabilita proti alkalickým i kyselým prostředím se využije zejména při venkovním použití těchto materiálů v městských aglomeracích. Dokonalá čistitelnost, daná prakticky nulovou porezitou, umožňuje velmi snadnou údržbu a čištění. 

Další možností, kterou ocení zejména architekti, je zpracování povrchu slinutých dlaždic po výrobě různými technologiemi, jako je leštění, lapování, satinování a další způsoby zpracování. V příštím díle našeho seriálu ze světa keramiček Vás seznámíme blíže s těmito technologiemi.

Italská keramička MIRAGE, patřící do skupiny Marca Corona, je synonymem pro slinuté dlaždice nejvyšší kvality a světovým lídrem v technologii a výrobě slinutých neglazovaných dlaždic.